Jak znaleźć fajny pokój do wynajęcia?

Znaleźć ciekawy pokój do wynajęcia to czasem nie lada wyzwanie. Poszukiwanie nowego lokum zwykle wiąże się z godzinami spędzonymi w internecie na przeglądaniu ogłoszeń, wiszeniu na telefonie i wizytach w mieszkaniach. Ale co zrobić, żeby szybko znaleźć odpowiadające nam mieszkanie i zminimalizować czas poszukiwań?

W tym artykule postaram się przekazać Ci kilka rad.

 

CO WYNAJĄĆ?

Przede wszystkim zastanów się co chcesz wynająć. Na rynki mamy dostępnych kilka opcji:

1. Całe mieszkanie – jeśli masz paczkę znajomych,  z którymi chciałbyś zamieszkać, dobrym wyborem może być wynajem całego mieszkania. Współdzielicie wtedy koszty i macie pewność, kto mieszka za ścianą.

2. Kawalerka – dobra opcja dla osób, które mają dość współlokatorów i chcą zamieszkać same. Niestety kawalerki są dość drogie. W Krakowie ceny wahają się od 1200 zł do nawet 2000 zł.

3. Wynajem pokoju w mieszkaniu wielopokojowym – zwykle są to mieszkania w całości przeznaczone na wynajem. Wynajem pokoju jest na pewno tańszą opcją niż wynajem kawalerki (ceny są nawet o połowę niższe). Minusem jest to, że nie wiesz z kim zamieszkasz, ale często łatwiej obcej osobie zwrócić uwagę niż znajomemu, z którym znasz się od lat.
Mieszkania przeznaczone na wynajem zwykle są przystosowane tak, aby lokatorom dobrze i komfortowo się mieszkało, tzn pokoje są umeblowane i zamykane na klucz, kuchnia wyposażona jest w podstawowe naczynia itp.

 

LOKALIZACJA

Pokój do wynajęcia - lupa i mapa

Zanim siądziesz do przeglądania ogłoszeń, warto zastanowić się nad lokalizacją. Zadaj sobie kilka pytań:

 • gdzie potrzebuję dojechać?
 • czy potrzebuję aby pod blokiem był parking?
 • czy dojeżdżam tylko w jedno miejsce?

3 proste pytania pozwolą nam mniej więcej zakreślić obszar poszukiwań.

Przeglądając ogłoszenia warto sprawdzać dojazd do interesujących Cię miejsc, a także odległość mieszkania od najbliższego przystanku. Bardzo dobrą aplikacją, działającą w większości większych miast jest jakdojade.pl

 

O CO ZAPYTAĆ JUŻ PRZEZ TELEFON?

Pokój do wynajęcia - słuchawka telefoniczna

 • sposób rozliczania mediów – często ta informacja podana jest już w treści ogłoszenia

Media mogą być rozliczane na 3 sposoby:

 1. Wg zużycia – płacisz za tyle ile zużyjesz. Niestety zimą opłaty są zwykle wyższe (szybciej robi się ciemno, a w przypadku ogrzewania gazowego lub elektrycznego, opłaty również wzrosną).
 2. Ryczałt – płacisz stałą miesięczną kwotę za media. Dużym plusem jest to, że nie musisz martwić się wyższymi rachunkami w zimie. Zwykle koszty są tak skalkulowane, żeby zoptymalizować opłaty w stosunku lato/zima, a na koniec najmu nie ma z tego tytułu dopłat.
 3. Zaliczkowo – jest to połączenie rozliczania licznikowego i ryczałtu. Płacisz właścicielowi stałą kwotę za dane medium (np. 50 zł za prąd, 30 zł za gaz), ale na koniec najmu zaliczki są rozliczane. Może zdarzyć się tak, że koszty były niedoszacowane i właściciel zażąda dopłaty.
 • wysokość kaucji

Aby wynająć mieszkanie, poza opłatami za czynsz i media będziesz musiał wpłacić również kaucję.

Kaucja – inaczej depozyt – jest to jednorazowo pobierana kwota, na zabezpieczenie roszczeń właściciela w przypadku zniszczeń. Kaucja jest zwrotna. Właściciel nie ma prawa jej bezpodstawnie zatrzymać.

Podczas rozmowy zapytaj o wysokość kaucji, jaką należy wpłacić (zwykle jest to równowartość czynszu lub 100-200 zł więcej).

 • rodzaj ogrzewania – ma to szczególne znaczenie przy rozliczaniu liczników według zużycia.
 1. Elektryczne – są to zwykle piece akumulacyjne (pobierają prąd w nocy i oddają ciepło w ciągu dnia (co nie znaczy, że w nocy jest zimno 😉 ). Zwykle w godzinach poboru prądu przez piece, prąd jest tańszy.
 2. Gazowe – jeśli instalacja i piecyk gazowy są stosunkowo nowe, opłaty za ogrzewanie nie powinny być bardzo wysokie. Zależy to również od sposobu użytkowania przez lokatorów.
 3. Miejskie – najczęściej spotykane w blokach. Najwygodniejsze i najtańsze. Czasami są rozliczane już w czynszu do spółdzielni, a jeśli na kaloryferach są podzielniki – rozliczenie przychodzi po okresie grzewczym.

 

OGLĘDZINY

Pokój do wynajęcia - lupa

Zanim udasz się na spotkanie potwierdź wcześniej czy jest ono aktualne. Najlepiej 1-2 godziny przed.

Jeśli nie znasz miasta, sprawdź wcześniej jak dojechać do mieszkania. Przyjedź kilka minut wcześniej, aby rozejrzeć się po okolicy.

Co warto sprawdzić/o co zapytać?

 • szczelność okien – szczególnie jeśli ogrzewanie nie jest miejskie. Wystarczy przyłożyć rękę do ich krawędzi.
 • czy pokój jest zamykany na klucz, a jeśli nie, to czy taki zamek można wstawić. Jeśli wynajmujesz mieszkanie z paczką znajomych nie ma to znaczenia, bo raczej wszyscy się znacie, ale w przypadku wynajmu pojedynczego pokoju z obcymi osobami, zapewni Ci to prywatność
 • dowiedz się, czy w mieszkaniu są podstawowe sprzęty wspólnego użytku takie jak suszarka na pranie, odkurzacz, mop i inny sprzęt potrzebny do sprzątania
 • zapytaj o pozostałe wyposażenie mieszkania takie jak podstawowe naczynia, garnki.
 • jeśli w mieszkaniu są akurat Twoi przyszli współlokatorzy spróbuj ich zapytać o stosunki z właścicielem, o mieszkanie i sąsiadów. Sama ich reakcja może Ci wiele powiedzieć
 • ilu docelowo będzie lokatorów i ile jest łazienek – jeśli mieszkanie jest duże np. ma 7-8 pokoi i ma tylko 1 łazienkę, może to być problematyczne, jeśli wszyscy będą szli do pracy/na zajęcia na jedną godzinę. Ale nie musisz obawiać się problemów z dostępem, jeśli w takim mieszkaniu będą 2 łazienki z toaletą. Na jedna z nich bowiem przypada tylko 3-4 najemców.
 • czy jest dostępne miejsce parkingowe/komórka lokatorska/rowerownia – jeśli posiadasz samochód/rower będziesz potrzebować miejsca, w którym można go bezpiecznie zostawić.
 • czy w mieszkaniu jest podpięty internet i jest wliczony do opłat za media? Jaka jest jego prędkość?
 • dowiedz się jaki jest stosunek właściciela do nocowania Twoich gości. Czy dopuszcza taką możliwość i jak często. Pamiętaj, że nocowanie gości to miecz obosieczny. Jeśli stosunek właściciela do nocowania jest swobodny, może to oznaczać, że w mieszkaniu będzie nocować przez większą część miesiąca nawet 2 razy więcej osób! Przypuśćmy, że w mieszkaniu normalnie nocują 4 osoby. Jeśli każda z tych osób zaprosi na kilka dni 2 znajomych, to nagle w mieszkaniu przebywa 12 osób, które korzysta z mediów, łazienki, kuchni i może spowodować to, że spóźnisz się do pracy/na uczelnię.
 • jaki jest okres wypowiedzenia umowy – okres wypowiedzenia najmu zależy między innymi od tego czy umowa została zawarta na czas określony czy nieokreślony. W pierwszym przypadku co do zasady nie mamy możliwości jej wypowiedzenia, chyba że sama umowa przewiduje możliwość jej rozwiązania. Z kolei przy umowach zawartych na czas nieokreślony okres wypowiedzenia regulować będą przepisy prawa tj. Kodeks Cywilny oraz Ustawa o ochronie praw lokatorów. Ustawowe okresy wypowiedzenia możemy przy tym dowolnie wydłużać, ale nigdy ich skracać. Bywają też sytuacje w których wypowiedzenie umowy może nastąpić bez zachowania terminów wypowiedzenia, jednak następuje to tylko w szczególnych przypadkach.
 • czy zwierzęta są akceptowane? – posiadając pupila na pewno nie wyobrażasz sobie bez niego życia. Zapytaj właściciela, czy nie ma nic przeciwko. Często informacja o możliwości posiadania zwierząt jest zawarta już w ogłoszeniu.
 • jaki jest stosunek właściciela do palenia w mieszkaniu? – jeśli nie palisz, to przebywanie w mieszkaniu/pokoju, w którym poprzedni lokator palił nie należny do najprzyjemniejszych. Dym papierosowy wnika we wszystko, nie tylko materiały, ale też meble i ściany. Nie jest to zapach łatwy do wywietrzenia.
 • kto odpowiada za naprawy w mieszkaniu? – Wszystkie prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego określa ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego. Jednak aby nie doszło do niepotrzebnych kłótni powinniśmy zapisać w umowie kto odpowiada za naprawę i konserwację danych urządzeń. Jeśli wynajmujesz pokój przez profesjonalną firmę, często posiada ona dostęp do wykwalifikowanego serwisu technicznego. Jeśli nie będziesz w stanie sam sobie poradzić z danym problemem (np. odmalowanie zabrudzonej ściany), można poprosić o wykonanie tej usługi przez ww. grupę i doliczenie kosztów do kolejnej faktury. Więcej na temat różnic pomiędzy najmem prywatnym, a profesjonalnym znajdziesz tutaj.
 • wizyty właściciela – zapytaj, czy będzie dzwonić, by ustalić termin wizytacji, czy woli raczej wpadać znienacka?
 • rozliczenia – zapytaj w jaki sposób właściciel będzie chciał się rozliczać – czy na zasadzie comiesięcznych wizyt, czy przelewów na konto? Najbezpieczniejszą formą są oczywiście przelewy.
 • poproś o możliwość zapoznania się z umową, a jeśli któreś zapisy są niejasne, poproś o wytłumaczenie.

 

ODEBRANIE KLUCZY

Pokój do wynajęcia - klucze i umowa

Odbierając klucze do mieszkania pamiętaj, aby spisać protokół zdawczo-odbiorczy i dokładnie sprawdzić mieszkanie, oraz czy stan wpisanych w protokole rzeczy zgadza się ze stanem faktycznym. Można również zrobić zdjęcia. Przy oddawaniu mieszkania, będzie to jedyny dokument, który potwierdzi wątpliwości, czy np. szafka miała rysę na drzwiach, czy powstała ona podczas najmu.

Aby jeszcze bardziej się zabezpieczyć, warto wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie. Jest to tzw. OC w życiu prywatnym. Zabezpiecza ono kaucję przed ewentualnymi potrąceniami na koniec najmu z tytułu zniszczeń. Działa na podobnej zasadzie jak OC wykupywane dla samochodu, czyli jeśli coś z Twojej winy stanie się w mieszkaniu np. na płytę ceramiczną spadnie szklanka lub inny ciężki przedmiot i ją rozbije, możemy pokryć koszty naprawy/zakupu nowej właśnie z tego ubezpieczenia. Wystarczy napisać odpowiednie oświadczenie, zrobić dokumentację zdjęciową i przesłać do ubezpieczyciela wraz z wypełnionym formularzem (często online). Zwykle rozpatrzenie takiej sprawy zajmuje kilka – kilkanaście dni. Koszt ubezpieczenia jest niewielki i wynosi ok 40-70 zł/ rok (w zależności od ubezpieczyciela).

Mam nadzieję, że powyższe rady będą pomocne. Życzę owocnych poszukiwań!

Kasia Szostek

PS. jeśli mieszkasz w Krakowie to mogę zaproponować Ci pokój do wynajęcia. Mamy profesjonalnie przygotowane i obsługiwane pokoje. Ich dostępność sprawdzisz na stronie wolne.info.